Loading...

Blog

Ćwiczenia na brzuch dla każdego. Jak wzmocnić mięśnie brzucha niezależnie od poziomu sprawności?

Spis treści

Dlaczego warto ćwiczyć brzuch? 

Ćwiczenie brzucha to kluczowy element utrzymania zdrowego stylu życia i sylwetki. Regularne treningi tego obszaru przynoszą liczne korzyści zarówno dla ciała, jak i ogólnego samopoczucia. 

Pierwszym powodem, dla którego warto ćwiczyć brzuch, jest wzmacnianie mięśni głębokich, tzw. core. Silne mięśnie brzucha stabilizują kręgosłup, co przekłada się na prawidłową postawę ciała i redukcję bólu pleców. Ponadto, trening brzucha może pomóc w zapobieganiu urazom, zwłaszcza tym związanym z kręgosłupem. 

Drugi powód to poprawa wydolności fizycznej. Silne mięśnie brzucha są kluczowe dla wielu codziennych czynności, takich jak podnoszenie ciężarów, skręcanie się czy utrzymywanie równowagi. Dzięki temu ćwiczenia brzucha zwiększają ogólną sprawność i mobilność. 

Trzecią korzyścią jest aspekt estetyczny. Ćwiczenia brzucha pomagają w kształtowaniu płaskiego, mniej wydętego brzucha, modelując talię i poprawiając sylwetkę. Dodatkowo, regularne ćwiczenia brzucha wspierają procesy trawienne i pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, co może przynieść korzyści dla zdrowia metabolicznego. 

Warto również podkreślić, że trening brzucha nie wymaga specjalistycznego sprzętu i może być łatwo dostosowany do różnych poziomów zaawansowania. To ćwiczenia, które można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni, co czyni je dostępnymi dla każdego. 

Dlaczego na brzuchu zbiera się tkanka tłuszczowa? 

Na brzuchu zbiera się tkanka tłuszczowa z kilku powiązanych ze sobą przyczyn. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla efektywnego podejścia do redukcji tkanki tłuszczowej w tym obszarze. 

Przede wszystkim, genetyka odgrywa istotną rolę w gromadzeniu się tłuszczu na brzuchu. Osoby z predyspozycjami genetycznymi mogą łatwiej magazynować tłuszcz w tej okolicy, co czyni go trudniejszym do zrzucenia. 

Zbyt duża ilość spożywanych kalorii w porównaniu do ich spalania prowadzi do nadmiaru energii, którą organizm magazynuje w postaci tłuszczu. Dieta bogata w kalorie, zwłaszcza te pochodzące z tłuszczów nasyconych i prostych węglowodanów, może przyczynić się do gromadzenia się tłuszczu na brzuchu. 

Niewłaściwy styl życia, związany z brakiem aktywności fizycznej, jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym nagromadzeniu tłuszczu na brzuchu. Regularny brak ruchu spowalnia

metabolizm, utrudniając spalanie kalorii. Stres jest również czynnikiem wpływającym na gromadzenie się tłuszczu na brzuchu. Pod wpływem stresu organizm produkuje hormon stresu kortyzol, który może zwiększać apetyt, zwłaszcza w przypadku wysokokalorycznych pokarmów oraz predysponować organizm do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha. Hormony płciowe odgrywają ważną rolę w gromadzeniu tłuszczu na brzuchu, zwłaszcza u kobiet. W okresie menopauzy zmiany hormonalne mogą sprzyjać tyciu w okolicach brzucha. 

Z jakich mięśni składa się brzuch? 

Brzuch to obszar anatomiczny, w którym skupia się wiele mięśni, tworząc kompleksowy system wspierający postawę ciała i udział w wielu ruchach. Kluczowe mięśnie brzucha to:

 1. Mięsień prosty brzucha (musculus rectus abdominis) – rozciąga się od mostka do kości miedniczej, tworząc charakterystyczne „kostki” na brzuchu. Odpowiada za zginanie tułowia. Jest mięśniem wydechowym. 
 2. Mięśnie skośne zewnętrzne (musculi external obliques) – położone po bokach brzucha, ciągną się od 5. żebra do kości miednicznej. Skurcz jednostronny odpowiada za zgięcie boczne tułowia oraz skręt tułowia w stronę przeciwną. Obustronny skurcz obu mięśni powoduje zgięcie kręgosłupa oraz pociągnięcie klatki piersiowej ku dołowi. Są to mięśnie wydechowe. 
 3. Mięśnie skośne wewnętrzne (musculi internal obliques) – położone poniżej mięśni skośnych zewnętrznych, leżą bezpośrednio pod nimi. Skurcz jednostronny powoduje zgięcie i skręt tułowia w tę samą stronę. Obustronny skurcz mięśni powoduje zgięcie kręgosłupa i podciągnięcie klatki piersiowej ku dołowi – powodując tym samym wydech (są także mięśniami wydechowymi). 
 4. Mięsień poprzeczny brzucha (musculus transversus abdominis) – stanowi najgłębszą warstwę mięśni brzucha. Tworzy swego rodzaj pasa, który przebiega od kręgosłupa do kresy białej (części mięśnia prostego brzucha) i obejmuje całe trzewia jamy brzusznej. Jest kluczowy dla stabilizacji kręgosłupa, wytwarzaniu tłoczni brzusznej (mechanizm zwiększający ciśnienie w jamie brzusznej ) i w efekcie utrzymania wyprostowanej postawy. 
 5. Przepona ( diaphragma ) – główny mięsień oddechowy, przypomina kopułę, która oddziela jamę brzuszna od klatki piersiowej. Przyczepia się na żebrach (od 7 do 12) oraz mostku. Wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów jamy brzusznej. Jej dysfunkcje prowadzą do dolegliwości całego organizmu.
Czytaj też:   PAMIĘĆ MIĘŚNIOWA – CZYM JEST I JAK JĄ ĆWICZYĆ ?

Zrozumienie roli każdego z tych mięśni jest istotne nie tylko dla efektywnego treningu, ale także dla zapobiegania kontuzjom. Regularne ćwiczenia angażujące te mięśnie nie tylko kształtują sylwetkę, ale także wspierają zdrową postawę, redukując ryzyko bólów pleców i innych problemów z kręgosłupem. Warto także pamiętać o równowadze między pracą nad mięśniami przednimi a tylnymi, aby osiągnąć pełną funkcjonalność i estetykę. 

Jakie są dobre ćwiczenia na brzuch? 17 propozycji od trenera personalnego 

Znając anatomię mięśni brzucha oraz funkcję za jakie odpowiadają, warto poznać ćwiczenia, które angażują konkretne mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że niemożliwe jest dokładne wyizolowanie danego mięśnia, aby podczas danego ruchu, tylko on pracował, a reszta była nieaktywna – to jest anatomicznie niemożliwe, ponieważ poszczególne partie brzucha są ze sobą połączone w spójną całość. Jednak ćwiczenia różnią się tym, że angażują bardziej jeden mięsień od pozostałych i to on „przewodzi” oraz dominuje podczas danego ruchu. Poniżej przedstawiam listę 17 podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha.  

Ćwiczenia na mięsień prosty brzucha 

Podpór przodem na przedramionach/deska przodem (plank) 

Sposób wykonania: 

Podpieramy się na łokciach, ważne by znajdowały się pod barkami. Unosimy ciało, opierając się jeszcze na stopach. Nogi wyprostowane, mają znajdować się w równej linii z tułowiem. Aktywnie wciskamy pępek do kręgosłupa oraz pośladki (wyobrażając sobie, że chcemy złapać nimi monetę lub kartkę papieru). Ćwiczenie wykonujemy na czas. Jeśli jest prawidłowo wykonywane, to czujemy przede wszystkim mięśnie brzucha, a nie pleców. Odczuwane mogą być również mięśnie ramion, pośladków, przedniej części nóg (mięśnie czworogłowe). 

Hollow body 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na plecach na podłożu. Nogi złączone i wyprostowane, ramiona wyprostowane, ale ustawione w kształcie litery V. W tej pozycji jednocześnie unosimy ramiona, głowę i nogi i wytrzymujemy w takiej pozycji na czas. Ważne jest to, aby przez cały czas plecy przylegały do ziemi. Staramy się unieś ramiona i nogi jak najniżej, jeżeli czujemy, że plecy się odrywają albo zamiast mięśni brzucha, czujemy, że za bardzo pracują mięśnie grzbietu – wtedy unosimy nogi i ramiona wyżej. 

Wersja łatwiejsza : nogi zgięte w kolanach i biodrach pod kątem prostym; ramiona wyprostowane w pozycji V. 

Wersja jeszcze łatwiejsza: nogi w pozycji jak wyżej, natomiast ręce wyprostowane, uniesione, ale wzdłuż tułowia.  

W obu wariantach, próbując dochodzić do pozycji głównej, można wykonywać naprzemiennie ruchy prostowania nóg, jeżeli przejście do pozycji z wyprostowanymi nogami i ramionami z tyłu jest za trudne. 

Spięcia brzucha na piłce 

Sposób wykonania:  

Kładziemy się na piłce. Stopy stabilnie na ziemi (kąt prosty w kolanach), głowa neutralnie, ramiona skrzyżowane na klatce piersiowej. Najpierw „owijamy się” wokół piłki, przyklejając się do niej. Następnie, wyobrażając sobie, że mamy małą piłkę na brzuchu, owijamy się wokół niej. Zatrzymujemy się, gdy uniesiemy górną część tułowia. Głowę cały czas trzymamy neutralnie. 

Brzuszki Jandy 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na ziemi, nogi uginamy tak, aby w kolanach był mniej więcej kąt prosty. Stopy kładziemy się na ziemi. Pod kolana zakładamy grubą gumę typu powerband, którą zawiązujemy do mocnego słupka, kaloryfera (musi być to mocna konstrukcja). Guma ma być napięta, jej celem jest zaangażowanie do pracy mięśni kulszowo-goleniowych i pośladkowych, aby wyłączyć z pracy zginacze bioder. Dla lepszego efektu, zaleca się wbijać pięty w podłogę, jakby chciało się bardziej zgiąć kolana. 

Ramiona krzyżujemy na klatce piersiowej. Zaczynamy powoli podnosić tułów (wykonując „brzuszek”, czyli spięcie brzucha), wyobrażając sobie, że owijamy się wokół piłki. Podnosimy się do samych kolan, cały czas będąc zwiniętym wokół „piłki”. Przytrzymujemy ruch na w pozycji górnej, następnie powoli się opuszczamy do samej ziemi. 

Allachy

Sposób wykonania: 

Klęczymy przy wyciągu, dla lepszego efektu siadamy na piętach. Chwytamy linę lub uchwyt (forma dowolna – albo przed czołem albo nad głową). „Zawijamy się”, kierując łokcie do tyłu, głowę w kierunku brzucha. Przytrzymujemy na dole i wracamy powoli do góry. Staramy się, aby w pozycji górnej nie wyginać dolnej części pleców w łuk. 

Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha 

Podpór bokiem na przedramieniu/Deska bokiem (plank boczny) 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na boku. Opieramy się na łokciu i całym przedramieniu. Łokieć przysuwamy  jak najbliżej w kierunku biodra. Stopy można ustawić na 2 sposoby: jedna na drugiej albo stopa  „górnej” nogi z przodu, a stopa „dolnej” nogi z tyłu (ważne, aby stopy były bardzo blisko siebie).  Wciskając krawędzie stóp w podłogę, unosimy biodra i tułów, opierając się na całym  przedramieniu. Nogi z tułowiem są ustawione w jednej linii. Druga ręka jest przyklejona do  tułowia, górny bark ściągamy do tyłu, głowa jest ustawiona równo, w jednej linii z tułowiem.  Pozycję trzymamy na czas. 

Wersja łatwiejsza: z ugiętymi kolanami. 

Skręty tułowia stojąc na wyciągu/bramie 

Sposób wykonania: 

Stajemy bokiem do wyciągu. Rozstaw stóp nieco szerzej, niż biodra. Chwytamy uchwyt wyciągu na wysokości pępka lub nieco wyżej. Łokcie wyprostowane. Tułów i ramiona w jednej linii, wzrok skierowany na dłonie. Trzymając sztywno ramiona i tułów, wykonuje skręty bioder, kontrolując ruchy. 

Chopping 

Sposób wykonania: 

Klękamy jednonóż, na kolanie znajdującym się bliżej wyciągu. Uchwyt wyciągu montujemy na górze, ponad wysokości głowy. Pilnujemy, aby kolana były zgięte pod kątami prostymi. Ruch jest ten sam, co w ćwiczeniu wyżej, tylko ramiona prowadzimy po skosie z góry do dołu, pilnując, aby ramiona były proste, a wzrok cały czas skierowany na dłonie.  

Lifting 

Sposób wykonania: 

Wykonanie ćwiczenia tak samo, jak powyższe, tylko ruch idzie z dołu do góry po skosie. 

Spacer farmera jednorącz 

Sposób wykonania: 

Czytaj też:   Jak poprawić kondycję ? 

Podnosimy kettla lub hantla z ziemi jednorącz. Pozycja startowa to wyprostowana sylwetka z trzymanym kettlem/hantlem z boku wzdłuż tułowia. Barki i łopatki ściągnięte do tyłu, ustawione na równej wysokości. Pępek delikatnie wciskamy do kręgosłupa, aby aktywować do pracy mięśnie brzucha. Wykonujemy spacer z równo trzymanym obciążeniem po jednej stronie; kroki stawiamy równo, pewnie, w umiarkowanym tempie. Ćwiczenie wykonujemy na ilość kroków. Jeżeli wykonamy daną liczbę kroków, to odkłady ciężar na ziemię i bierzemy go do drugiej ręki, po czym wykonujemy taką samą liczbę kroków. 

Ćwiczenia na dolne partie brzucha 

Martwy robak z gumą 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na plecach. Zawiązujemy gumę z tyłu o słupek lub drabinkę. Unosimy ramiona wyprostowane (mają być ustawione prostopadle względem podłoża), naciągamy gumę nad klatkę piersiową. Nogi mają być zgięte w biodrach i kolanach pod kątem prostym. Aktywnie wciskamy pępek do kręgosłupa, tak aby plecy były dociśnięte do podłoża przez cały czas trwania ćwiczenia. Naprzemiennie opuszczamy nogi, starając się dotknąć stopą i dłonią podłoża. Ważne jest to, by ćwiczenie wykonywać wolno i dokładnie. 

Wersja łatwiejsza: Nogę opuszczamy cały czas zgiętą w kolanie pod kątem prostym. Wersja trudniejsza – opuszczając nogę, prostujemy ją w kolanie. Jeżeli w trakcie ćwiczenia czujemy, że zaczyna nam się odrywać odcinek lędźwiowy kręgosłupa od ziemi, to skracamy ruch. Nie musimy za wszelką cenę dotknąć dłonią i stopą podłogi. Dla ułatwienia, można przed nogami postawić step i opuszczać nogi do momentu, aż stopy dotkną stepu. 

Podciąganie kolan do brzucha leżąc 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na plecach. Nogi zgięte w kolanach, stopy kładziemy na podłodze. Chwytamy się z tyłu drabinki. Dla lepszej stabilizacji pozycji ramiona powinny być wyprostowane. Podciągamy kolana do brzucha, podwijając miednicę i dolną część pleców. Przytrzymujemy i wolno opuszczamy, starając się dociskać pępek do kręgosłupa. Odkładamy stopy na ziemię. Ćwiczenie wykonujemy wolno i dokładnie. 

Podciąganie kolan do brzucha w zwisie na drążku 

Sposób wykonania: 

Wykonujemy zwis na drążku, dla lepszej kontroli ciała warto złapać drążek szerzej niż rozstaw barków. Nogi złączone, wychylone nieco do przodu. Podciągamy kolana do brzucha, podwijając miednicę i dolną część pleców. Przytrzymujemy chwilę i powoli opuszczamy, starając się zatrzymać nogi w dolnej pozycji wychylone nieco do przodu, aby zapobiec wygięciu się dolnego odcinka kręgosłupa w łuk. Staramy się nie bujać tułowiem. 

Ćwiczenia na mięśnie posturalne (przepona i poprzeczny brzucha) 

Oddychanie torem przeponowym (aktywacja przepony) 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na plecach, nogi zgięte, stopy położone na podłożu. Kładziemy jedną dłoń na klatkę piersiową, drugą na brzuch. Bierzemy wdech, starając się go wziąć „do brzucha”, tak, aby uniosła się dłoń, która leży na brzuchu. Następnie, wykonujemy powolny wydech przez tzw. „zasznurowane usta”, sycząc. Staramy się przy tym aktywnie wciskać pępek do kręgosłupa. Celem ćwiczenia jest to, aby pracowała tylko ta dłoń, która znajduje się na brzuchu.

Wiosłowanie renegata 

Sposób wykonania: 

Podpór przodem na dłoniach. Dłonie pod barkami, stopy ustawione nieco szerzej niż biodra. Tułów i nogi wyprostowane. Naprzemiennie unosimy jedną rękę i sięgamy dłonią do „kieszeni”, utrzymując przy tym prosty i stabilny tułów. Dla lepszej kontroli można położyć na plecach wałek i starać się, by nie spadł. 

Trzymanie gumy z boku 

Sposób wykonania: 

Stajemy bokiem do słupka. Rozstaw stóp szerzej niż biodra. Naciągamy gumę (ważne, aby aby była gruba) na wysokość pępka. Wyciskamy gumę przed siebie do wyprostowanych łokci i trzymamy na czas, starając się nie zepchnąć gumie na bok. Plecy trzymamy prosto, klatka wypięta do przodu, pępek staramy się wciskać do kręgosłupa. 

Spacer farmera 

Sposób wykonania: 

Ćwiczenie wykonujemy niemalże tak samo jak wersję jednorącz. Różnica jest taka, że w pozycji startowej kettle/hantle leżą na podłodze po obu stronach nóg. Utrzymując plecy proste, wypychamy biodra do tyłu, chodzimy jak najniżej utrzymując stopy dociśnięte do podłoża (jeśli to koniecznie, to można przesunąć kolana do przodu), złapać kettle wyprostowanymi rękoma i odpychając się od ziemi, podnieś je do góry.  

Następnie, ćwiczenie wykonujemy identycznie, jak wersję z jednym kettlem/hantlem. Na koniec powoli odkładamy obciążenie na ziemie, zachowując prosty grzbiet. 

Trening mięśni brzucha dla początkujących – przykładowy plan treningowy 

Poniżej przedstawiam podstawowy trening brzucha, w którym zawarłem moim zdaniem najlepsze proste ćwiczenia na brzuch. Trening angażuje mięśnie brzucha pod każdym kątem, także jest skuteczny pod kątem zdrowotnym, funkcjonalnym i sylwetkowym. Plan zawiera trening A i B, które można wykonywać w systemie poniedziałek – środa – piątek, wykonując treningi na zmianę, czyli : 

 1. I tydzień : A – B – A  
 2. II tydzień : B – A – B  

itd. 

Trening brzucha A 

Deska przodem na kolanach na stepie (3serie x 15 – 45 sek. ) 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na przedramionach, kolana kładziemy na stepie. Najpierw wyprostuj odcinek piersiowy kręgosłupa, wypchnij klatkę piersiową do przodu, ściągnij w miarę możliwości łopatki do siebie. Następnie unieś tułów, wciągnij pępek do kręgosłupa. Staraj się, aby plecy były proste, odcinek piersiowy wyprostowany, a odcinek lędźwiowy nie wyginał się w łuk. Kąt w biodrach ma być rozwarty. Trzymamy pozycję na czas. 

Mostki boczne na kolanach (3 serie x 6 – 12 powtórzeń) 

Sposób wykonania: 

Kładziemy się na boku, podpieramy na przedramieniu. Łokieć układamy pod barkiem. Tułów i nogi wyprostowane, drugie ramię spoczywa na boku. Unosimy ciało, opierając się na przedramieniu i stopach, po czym powoli opuszczamy na dół. Staramy się trzymać klatkę piersiową wypiętą do przodu, biodra wyprostowane, górny bark ściągnięty do tyłu. 

Martwy robak (3serie x 6 – 10 powtórzeń na skos) 

Sposób wykonania: 

Czytaj też:   Zestaw oczyszczający Forever Clean9

Kładziemy się na plecach. Unosimy ramiona wyprostowane (mają być ustawione prostopadle względem podłoża), nogi mają być zgięte w biodrach i kolanach pod kątem prostym. Aktywnie wciskamy pępek do kręgosłupa, tak aby plecy były dociśnięte do podłoża przez cały czas trwania ćwiczenia. Naprzemiennie opuszczamy rękę i nogę po skosie (czyli prawa ręka i lewa noga oraz lewa ręka i prawa noga) starając się dotknąć stopą i dłonią podłoża. Gdy ręka i noga wrócą do pozycji startowej, wtedy ruch zaczyna kolejna para nogi i ręki. Ważne jest to, by ćwiczenie wykonywać wolno i dokładnie. 

Wersja łatwiejsza: Nogę opuszczamy cały czas zgiętą w kolanie pod kątem prostym. Wersja trudniejsza – opuszczając nogę, prostujemy ją w kolanie. Jeżeli w trakcie ćwiczenia czujemy, że zaczyna nam się odrywać odcinek lędźwiowy kręgosłupa od ziemi, to skracamy ruch. Nie musimy za wszelką cenę dotknąć dłonią i stopą podłogi. Dla ułatwienia, można przed nogami postawić step i opuszczać nogi do momentu, aż stopy dotkną stepu. 

Trening brzucha B 

Podpór przodem na kolanie z uniesieniem jednonóż (3 serie x 15 – 30 sek.)

Sposób wykonania: 

Kładziemy na się na przedramionach i kolanach. Łokcie mają znajdować się pod barkami. Kolana mają być nieco dalej poza linię bioder. Prostujemy odcinek piersiowy kręgosłupa, wypychamy klatkę do przodu, wciągamy pępek do kręgosłupa i powoli unosimy jedną nogę. Trzymamy taką pozycję, zachowując prosty tułów, napięty brzuch i uniesioną nogę, lekko zgiętą w kolanie. Noga powinna być uniesiona na taką wysokość, aby odczuwać pośladek. 

Pallof press z gumą (3 serie x 10 – 15 powtórzeń) 

Sposób wykonania: 

Stajemy bokiem do bramy/wyciągu/przywiązanej gumy. Stopy ustawiamy nieco szerzej, niż szerokość bioder. Naciągamy gumę/linę na wysokość pępka. Wyobrażamy sobie linię biegnącą od pępka do przodu. Wzdłuż tej linii wyciskamy gumę, nie dając zepchnąć rąk na bok. Przytrzymujemy na chwilę wyprostowane ręce i wracamy. Ruch wykonujemy w umiarkowanym tempie. 

Jak ćwiczyć brzuch? Zasady treningu brzucha, których warto przestrzegać! 

Ćwiczenia brzucha stanowią kluczowy element treningu, wspierając nie tylko estetykę sylwetki, ale także zdrowie kręgosłupa i ogólną sprawność. Oto zasady treningu brzucha, które warto przestrzegać: 

 1. Różnorodność ćwiczeń – wprowadź różne ćwiczenia, angażujące różne grupy mięśniowe. Trening brzucha powinien zawierać ćwiczenia angażujące: mięsień poprzeczny brzucha, prosty brzucha, mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz przeponę. Ćwiczenia powinny również angażować różne funkcje mięśni brzucha, czyli: anty-przeprost, anty zgięcie boczne, anty-rotacje. Ćwiczenia powinny być wykonywane w skurczu izometrycznym oraz koncentryczno-ekscentrycznym. 
 2. Prawidłowa technika – skup się na prawidłowej technice wykonania ćwiczeń. Kontrolowane ruchy są kluczowe dla efektywnego treningu i minimalizacji ryzyka kontuzji.
 3. Regularność treningów – planuj regularne treningi brzucha, aby uzyskać trwałe rezultaty. Nawet krótkie sesje kilka razy w tygodniu mogą przynieść pozytywne efekty.
 4. Dodaj trening cardio lub interwałowy – dodaj do swojego planu treningowego ćwiczenia cardio lub interwały, aby zwiększyć intensywność. To nie tylko przyspieszy spalanie tłuszczu, ale również wzmocni mięśnie brzucha. 
 5. Dopasuj dietę – zbilansowana dieta wspiera efekty treningu. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i prostych węglowodanów, zwiększając ilość białka, warzyw i zdrowych tłuszczów. 
 6. Pamiętaj o regeneracji – daj mięśniom czas na regenerację. Sen, masaż i właściwe nawodnienie są kluczowe dla efektywnego treningu. 
 7. Rozgrzewka przed treningiem – początek treningu od rozgrzewki zwiększa elastyczność mięśni i redukuje ryzyko kontuzji. 
 8. Monitoruj postępy – zapisuj swoje postępy, śledź wykonane ćwiczenia i zwiększaj stopniowo intensywność. To motywuje do dalszych wysiłków. 
 9. Konsultuj się z profesjonalistą – w razie wątpliwości lub problemów związanymi z treningiem, skonsultuj się z trenerem osobistym/personalnym lub fizjoterapeutą

Zastosowanie tych zasad do swojej rutyny treningowej przyniesie zauważalne rezultaty, wspierając nie tylko estetykę brzucha, ale także zdrowie ogólne. Regularność, różnorodność i zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe dla osiągnięcia i utrzymania efektów treningu brzucha. 

Przykładowe ćwiczenia na płaski brzuch w domu 

Nie każdy ma możliwość skorzystania z siłowni, z profesjonalnego lub sprzętu, bądź z różnych względów preferuje trening w domu. Akurat do treningu brzucha nie zawsze potrzebne są obciążenia. Z masą własnego ciała można naprawdę dobrze przetrenować mięśnie brzucha oraz skorygować sylwetkę, zwłaszcza jeśli nie podoba nam się wystający brzuch. Poniżej przedstawiam ćwiczenia na płaski, wyrzeźbiony i mocny brzuch, które już opisałem wcześniej w artykule. 

Podpór przodem na przedramionach/deska przodem (plank) 

Podpór bokiem na przedramieniu/deska bokiem (plank boczny) 

Martwy robak 

Mostki boczne 

Hollow body 

Scyzoryki 

Górski wspinacz 

Wiosłowanie renegata 

Podpór przodem na kolanie z uniesieniem jednonóż 

Ćwiczenia na brzuch. Ile czasu trzeba czekać na efekty?

Efekty ćwiczeń na brzuch są uzależnione od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta i stopień aktywności fizycznej. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą zrozumieć, kiedy można spodziewać się widocznych rezultatów. 

 1. Wielu ludzi zauważa pierwsze zmiany po około 4-8 tygodniach systematycznego treningu.
 2. Regularność jest kluczowa – kilka krótkich, intensywnych sesji tygodniowo jest bardziej skuteczne niż sporadyczne treningi. 
 3. Dieta odgrywa istotną rolę. Skoncentruj się na zdrowych nawykach żywieniowych, unikaj przetworzonej żywności i zadbaj o odpowiednią ilość białka. Zmiany w diecie mogą przyspieszyć efekty treningu. 
 4. Warto również zrozumieć, że każdy organizm reaguje inaczej. Niektórzy zauważą zmiany szybciej niż inni.
 5. Pamiętaj, że cele związane z treningiem brzucha powinny uwzględniać nie tylko estetykę, ale także poprawę siły i zdrowia ogólnego. 
 6. Regularne monitorowanie postępów, zarówno wizualnie, jak i poprzez ewentualne pomiary obwodów, może dostarczyć motywacji i informacji o osiąganych wynikach.
 7. Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowych rezultatów – cierpliwość i systematyczność są kluczowe. 

Dlaczego warto ćwiczyć brzuch z trenerem personalnym? 

Ćwiczenia brzucha z trenerem personalnym to skuteczna droga do osiągnięcia celów oraz nie narażenia się na kontuzję. Zatrudnienie profesjonalisty oferuje szereg korzyści, które przyspieszają postępy i zwiększają efektywność treningu. 

 1. Personalizacja planu treningowego – trener personalny dostosuje plan ćwiczeń do Twoich indywidualnych celów, umiejętności i ograniczeń. To gwarancja efektywnego i bezpiecznego treningu. 
 2. Poprawa techniki – trener zapewni właściwą technikę wykonywanych ćwiczeń, minimalizując ryzyko kontuzji i maksymalizując efekty. Poprawna technika to klucz do skutecznego treningu brzucha. 
 3. Motywacja i konsystencja – trener personalny pełni rolę motywatora, utrzymując wysoki poziom zaangażowania. Regularne spotkania zapewniają konsekwencję oraz utrzymanie determinacji, co jest kluczowe dla osiągnięcia trwałych rezultatów. 
 4. Dostosowanie do zmian – profesjonalny trener monitoruje postępy i dostosowuje plan treningowy w miarę potrzeb. To umożliwia skuteczne radzenie sobie z ewentualnymi wyzwaniami i zmianami w procesie treningowym.
 5. Różnorodność ćwiczeń – trener personalny wprowadza różnorodność do treningów, eliminując monotonię. To nie tylko zapewnia większą satysfakcję, ale również skutkuje bardziej kompleksowym rozwojem mięśni brzucha. 
 6. Dbałość o postawę i równowagę – trener osobisty pomoże poprawić postawę ciała oraz równowagę mięśniową, co przekłada się na ogólną funkcjonalność i redukcję bólu pleców.
 7. Szybsze osiąganie celów – dzięki specjalistycznemu podejściu trenera personalnego, efektywność treningu brzucha zwiększa się, a cele są osiągane szybciej i bardziej skutecznie.

W skrócie, trening brzucha z trenerem personalnym to inwestycja w efektywność, bezpieczeństwo i motywację. Dzięki dostosowanym ćwiczeniom, skrupulatnej obserwacji postępów i profesjonalnemu wsparciu, trener personalny może znacząco przyspieszyć osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Czytaj też:

Trening personalny – czym jest i dlaczego warto ?

Jak schudnąć z ud? Przykładowe ćwiczenia na piękne i szczupłe uda

Ćwiczenia na kręgosłup od fizjoterapeuty. Jak prawidłowo ćwiczyć swoje plecy?

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).