Loading...

Jak poprawić kondycję ? 

Jak się objawia słaba kondycja? 

Współczesny tryb życia niesie ze sobą wiele wyzwań dla kondycji fizycznej. Słaba kondycja organizmu to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Objawy słabej kondycji mogą być zróżnicowane i wpływać na różne aspekty codziennego życia.  

Osoby z niską kondycją często skarżą się na chroniczne zmęczenie, trudności w utrzymaniu równowagi, brak wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego oraz ogólne osłabienie. Poza tym, mogą pojawić się problemy z koncentracją, sennością czy nawet dolegliwości bólowe. 

Słaba kondycja objawia się również podczas najprostszych czynności dnia codziennego, takimi jak wchodzenie po schodach, wchodzenie pod górę, przejście z zakupami czy nawet podczas dłuższego spaceru. Zazwyczaj, oprócz wymienionego powyżej zmęczenia, braku wytrzymałości mogą dojść takie objawy, jak problemy z oddechem, zawroty głowy, mroczki przed oczami. 

przysiady ze sztangą

Jakie są powody słabej wydolności organizmu? 

Istnieje wiele czynników wpływających na kondycję organizmu. Jednym z najważniejszych jest brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, powszechny w dzisiejszych czasach, prowadzi do osłabienia mięśni oraz obniżenia ogólnej wydolności fizycznej.  

Niewłaściwa dieta i słabe nawodnienie organizmu to kolejny istotny czynnik. Brak odpowiednich składników odżywczych może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, co negatywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Stres, palenie papierosów oraz nadmierne spożycie alkoholu również mają negatywny wpływ na wydolność organizmu. 

Za słaba lub brak kondycji odpowiada również niewystarczająca ilość snu. Dorosły człowiek powinien sypiać regularnie minimum 7 godzin, aby zregenerował się mózg, układ nerwowy oraz cały organizm. Chroniczne niewysypianie się prowadzi do przemęczenia, co przekłada się na słabszą ogólną kondycję organizmu. 

Czytaj też:   Trenowanie sztuk walki - jakie ma zalety?

Czy da się poprawić kondycję? 

Odpowiedź brzmi: tak. Poprawa kondycji organizmu jest możliwa, nawet jeśli obecnie odczuwamy jej brak. Kluczowe jest podjęcie odpowiednich działań i wprowadzanie zmian w stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz unikanie szkodliwych substancji to kluczowe elementy skutecznej poprawy kondycji. 

Wielu zastanawia się, czy istnieją specjalnie ćwiczenia na kondycję, ale tak nie jest. Należy po prostu wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną: jazdę na rowerze, pływanie, nordic walking, ćwiczenia fitness, siłownia, gry drużynowe, tenis. 

Jak szybko poprawia się kondycja? 

Szybkość poprawy kondycji zależy od wielu czynników, takich jak obecny stan zdrowia, stopień aktywności fizycznej, skład diety odpowiednia regeneracja. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, które mogą przyspieszyć proces.  

Regularność jest kluczowa – regularne, krótkie treningi są skuteczniejsze niż sporadyczne, intensywne wysiłki. Dodatkowo, odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza organizmowi niezbędnych składników, wspierając proces regeneracji. 

Pierwsze objawy poprawy kondycji pojawiają się niekiedy już po miesiącu przy regularnym ćwiczeniu 2 – 3 razy w tygodniu po około 60 minut, odpowiednim żywieniu i nawodnieniu oraz prawidłowym śnie.

wiosłowanie

Od czego zacząć poprawę kondycji? 

Pierwszym krokiem w poprawie kondycji jest zdefiniowanie celów. Czy chcemy zwiększyć wytrzymałość, schudnąć czy po prostu poczuć się lepiej? Następnie warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od żywienia, aby dostosować plan działania do indywidualnych potrzeb. Regularne badania kontrolne mogą wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na kondycję.  

Dobrze byłoby udać się do fizjoterapeuty, zwłaszcza jeśli odczuwamy dolegliwości bólowe. Zabiegi fizjoterapeutyczne pomogą pozbyć się problemów, które mogłyby później podczas treningów przyczynić się do kontuzji. Fizjoterapeuta pomoże ocenić, jakich aktywności, ćwiczeń należy unikać.  

W tym wypadku idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług trenera-fizjoterapeuty, który jednocześnie oceniłby stan sprawności ciała, asymetrie mięśniowe, ewentualne wady postawy oraz zaprogramowałby odpowiedni trening np. trening personalny.  

Czytaj też:   Ćwiczenia na pośladki. Sprawdź, które z nich są najlepsze! 

Wytrzymałość tlenowa a beztlenowa – czym się różnią? 

Rozumienie różnicy między wytrzymałością tlenową a beztlenową jest kluczowe dla skutecznego treningu kondycyjnego. Wytrzymałość tlenowa to zdolność organizmu do utrzymania wysiłku na niskim poziomie intensywności przez dłuższy czas, na przykład podczas biegania.  

Wytrzymałość beztlenowa obejmuje krótkotrwałe, intensywne wysiłki, takie jak sprinty. Oba rodzaje wytrzymałości można rozwijać poprzez różne formy treningu. 

Trening na poprawę kondycji dla początkujących 

Dla osób rozpoczynających przygodę z poprawą kondycji, kluczowe jest stopniowe wprowadzanie zmian. Początkowo można zacząć od łagodnych form aktywności, takich jak spacery czy joga.  

Stopniowo warto zwiększać intensywność treningu, dodając ćwiczenia siłowe i cardio. Regularność jest ważniejsza niż intensywność, więc warto znaleźć formę aktywności, która sprawia przyjemność i łatwo wpasowuje się w harmonogram dnia. 

Warto skorzystać z zajęć u specjalisty. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zajęcia u trenera fizjoterapeuty, który zadba o prawidłowy trening siłowy oraz prozdrowotny charakter ćwiczeń. 

Jak poprawić bardzo słabą kondycję? 

Jeśli kondycja organizmu jest bardzo słaba, ważne jest podjęcie działań, które będą dostosowane do aktualnych możliwości fizycznych. Zbyt intensywny trening może zaszkodzić, dlatego warto rozpocząć od łagodniejszych form aktywności, takich jak gimnastyka rehabilitacyjna czy zwykłe spacery lub nordic walking w wolnym tempie.  

Stopniowo, w miarę poprawy, można wprowadzać bardziej intensywne ćwiczenia. Można zacząć od ćwiczeń na siłowni na maszynach, aby wzmacniać wszystkie grupy mięśniowe, zwłaszcza te największe, jak plecy, nogi, klatka piersiowa, barki. Dodatkowo, warto to urozmaicić treningami cardio – albo na rowerku stacjonarnym lub na bieżni w wolnym tempie. Z czasem można przechodzić do bardziej zaawansowanych aktywności, jak rower, basen, gry drużynowe. 

Podsumowanie 

Poprawa kondycji to proces, który wymaga czasu, determinacji i regularności. Kluczowe jest zrozumienie swoich indywidualnych potrzeb oraz dostosowanie planu działania do własnych możliwości. Zmiany w stylu życia, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy skutecznej poprawy kondycji.  

Czytaj też:   Trening obwodowy – co go charakteryzuje i kiedy warto go stosować? 

Pamiętajmy, że każdy ma inny startowy punkt, dlatego postępy mogą być różne. Niezależnie od tego, czy mamy słabą czy bardzo słabą kondycję, istnieją skuteczne metody, aby ją poprawić. Warto podjąć wysiłek, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).