Loading...

Blog

Trening personalny – czym jest i dlaczego warto ?

Co to jest trening personalny?

Obecnie niejedna osoba słyszała o treningu personalnym. Część ludzi już korzystała, bądź korzysta z możliwości treningu z trenerem personalnym. Natomiast zapewne są również osoby, które nie miały nigdy do czynienia z trenerem osobistym i zastanawiają się, jak wygląda trening personalny.  

Ten artykuł jest właśnie skierowany do tej drugiej części osób i ma odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie treningu personalnego. 

Kto to jest trener personalny? 

Treningi personalne przeprowadzają trenerzy personalni (rzadziej nazywani trenerami osobistymi). Trener personalny/trener osobisty to osoba, która zazwyczaj jest po kursie trenera personalnego. Kursy zazwyczaj odbywają się w zjazdach weekendowych i, w zależności od szkoły, mogą trwać od miesiąca do nawet blisko pół roku. Część trenerów jest również po studiach wyższych – wychowanie fizyczne, dietetyka, fizjoterapia.  

Niektórzy trenerzy są zatrudnieni na siłowniach i pracują jako instruktorzy podczas dyżurów (dbają o porządek na siłowni, oprowadzają nowych klientów, służą pomocą ćwiczącym). Często istnieje możliwość pierwszego darmowego treningu „wprowadzającego” lub chociaż konsultacji z trenerem. Są również tacy trenerzy, którzy nie są pracownikami danej siłowni, natomiast prowadzą tylko treningi, a z siłownią rozliczają się na wcześniej ustalonych zasadach. 

Ile kosztuje trening z trenerem personalnym? 

Ceny treningu są różne w zależności od samego trenera, ale również miejscowości, w której dany trener osobisty pracuje oraz miejsca treningu – czy to będzie siłownia, czy studio treningowe. Cena za trening waha się zazwyczaj od 70 zł do nawet 200 zł lub więcej za pojedynczy trening. Przeważnie trenerzy sprzedają treningi w pakietach zgodnie z zasadą – im większy pakiet, tym cena za trening niższa. 

Czytaj też:   Trenowanie sztuk walki - jakie ma zalety?

Ważnym czynnikiem będzie również fakt, czy dany trener personalny jest pracownikiem siłowni, czy freelancerem. Niektóre siłownie z góry narzucają cennik za treningi z trenerem i pobierają prowizję za każdy trening, natomiast trenerzy-freelancerzy sami ustalają cennik, a z siłownią rozliczają się najczęściej w formie ryczałtu. 

trening personalny triceps

Na czym polega trening personalny? 

Ćwiczenia z trenerem polegają na tym, że trener po przeprowadzeniu wywiadu i ustaleniu celu treningowego (to zawsze powinno poprzedzać początek współpracy) pokazuje krok po kroku ćwiczenia swojemu podopiecznemu, który je następnie wykonuje.  

Podczas zajęć trener cały czas jest przy swoim podopiecznym, któremu poświęca czas i uwagę, dba o prawidłową technikę wykonania, wprowadza korekty, asekuruje przy niektórych ćwiczeniach, motywuje.  

Trening personalny – czy warto?  

Jeśli jest się osobą początkującą i nigdy do tej pory nie miało się do czynienia z siłownią, na pewno warto skorzystać z możliwości treningu z trenerem albo chociaż pojedynczej konsultacji. Warto to zrobić, aby wiedzieć jakie ćwiczenia można wykonywać, w jaki sposób oraz w jakiej kolejności. Istotne, by dowiedzieć się, jakich ćwiczeń może należy unikać oraz zaznajomić z podstawowymi zasadami metodyki treningowej, aby trenować efektywnie.

Ile trwa trening personalny?

Zazwyczaj ćwiczenia z trenerem trwają godzinę, natomiast niektórzy trenerzy oferują dłuższe treningi (np. 90-minutowe) oraz krótsze – 45-minutowe, czy nawet trwające pół godziny. To jest indywidualna kwestia ustalana przez każdego trenera, choć rzeczywiście przyjęło się, że godzinny trening z trenerem jest standardem. 

Trening personalny – ile razy w tygodniu? 

Na początek można zacząć trenować dwa lub trzy razy w tygodniu, jeśli nie mamy żadnych dodatkowych aktywności fizycznych i jesteśmy osobami początkującymi na siłowni. Jeżeli uprawiamy regularnie jakąś inną dyscyplinę, a siłownię traktujemy jako dodatek, urozmaicenie, to można zacząć od jednego treningu personalnego tygodniowo. Po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń można zwiększyć liczbę jednostek treningowych w tygodniu w zależności od potrzeb i celów do czterech, czy nawet pięciu. 

Czytaj też:   Ile powinien trwać trening?

Oczywiście na liczbę treningów personalnych z trenerem będą miały wpływ nasze fundusze (usługa treningu personalnego nie należy do tanich) oraz możliwości czasowe samego trenera, który nie zawsze znajdzie wolne miejsce w grafiku na taką godzinę, jaka by nam odpowiadała. Warto wtedy rozważyć taki wariant współpracy, że z trenerem spotykamy się jeden lub dwa razy, a dodatkowe treningi wykonujemy sami z planem treningowym ułożonym przez trenera.  

trening personalny plecy

Co daje trening personalny?  

Treningi z trenerem dają przede wszystkim duży komfort psychiczny. Mamy zapewnioną opiekę, nie musimy się o nic martwić – jakie ćwiczenie teraz wykonać, jaki dobrać ciężar; zastanawiać się, czy wykonujemy je dobrze lub jak działa dana maszyna; czy poprosić kogoś o pomoc lub nie itp. Trener również motywuje, pilnuje czasu, także zawsze podczas ćwiczeń z trenerem wykonamy więcej serii, powtórzeń, podniesiemy więcej, niż gdybyśmy trenowali sami.  

Z trenerem możemy też czuć się bezpiecznie, jeśli obawiamy się, że możemy nabawić się kontuzji, może nas spotkać coś niemiłego na siłowni – ktoś nas wyśmieje lub będzie zachowywał się wulgarnie (choć naprawdę zdarza się to obecnie niezwykle rzadko). Jeśli jesteśmy umówieni z trenerem, to również mamy motywację, a nawet przymus, by pójść na ten trening, a nie szukać wymówek, by odpuścić ćwiczenia. 

Podsumowanie

Podsumowując, trening personalny to ciekawa, wiele dająca usługa, choć nie tania. Mimo to, gdy trafi się na dobrego trenera personalnego, warto nawiązać z nim choć krótką współpracę, by trenować mądrze i efektywnie oraz przede wszystkim bezpiecznie.

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).