Loading...

Blog

Ile powinien trwać trening?

Ile powinien trwać trening siłowy? 

Wiele początkujących adeptów sportów siłowych zastanawia się, ile powinien trwać trening na siłowni. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wpływ na to, jak długo powinien trwać trening ma kilka czynników, między innymi stopień zaawansowania osoby, cel treningowy, ilość jednostek treningowych w tygodniu, rodzaj treningu. W tym artykule przedstawię, ile powinno się ćwiczyć na siłowni w zależności od typu ćwiczeń. 

Ile powinien trwać trening cardio? 

Trening cardio powinien trwać minimum 20 minut, natomiast nie dłużej niż 60 minut. Po tym czasie przestaje być już efektywny. Jednak najczęściej i najbardziej optymalnie trening na bieżni, orbitreku, rowerku powinien trwać 40-45 minut. 

wykroki

Ile powinien trwać trening interwałowy? 

Trening interwałowy ze względu na swoja intensywność powinien trwać od 15 do maksymalnie 30 minut, nie wliczając w to rozgrzewki i wychłodzenia po części głównej treningu. Jeżeli ćwiczenia interwałowe będą trwać krócej, niż 15 minut – będą nieefektywne, natomiast za długi trening będzie działać destrukcyjnie na organizm. 

Ile powinien trwać trening FBW? 

Trening FBW, czyli ćwiczenia całego ciała na danym treningu, powinien trwać optymalnie  około 90 minut. Ważne jest to, aby każda partia mięśniowa została przećwiczona, ale z racji tego, że jest to trening Full Body Workout (całego ciała), to w tym wypadku stosuje się przede wszystkim  ćwiczenia złożone (przysiady, martwe ciągi, podciągania, wyciskania) i powinno się optymalnie  dobrać ilość serii oraz ćwiczeń, aby nie przeciążyć układu nerwowego i organizmu. 

Ile powinien trwać trening na siłowni? 

Dużo osób zastanawia się, jak długo ćwiczyć na siłowni. Wszystko jest zależne od celu  treningowego, stażu treningowego danej osoby i ilości jednostek treningowych. W treningu  ukierunkowanym na masę i siłę, gdzie przerwy między seriami są dłuższe, objętość treningowa  (sumaryczna ilość serii i ćwiczeń) większa, trening będzie trwał dłużej. Natomiast, w treningu,  gdzie celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, przerwy ćwiczeniami są krótsze, objętość też jest  niekiedy mniejsza.  

Ważna jest tez ilość treningów w tygodniu – jeżeli ktoś ćwiczy tylko 3 razy w tygodniu to  treningi mogą być dłuższe – nawet około 80 – 120 minut. Natomiast, jeśli treningów jest więcej, na  przykład 5 – wtedy zaleca się krótsze treningi, nawet około godziny, ponieważ sumaryczna liczba  ćwiczeń, serii na dane partie mięśniowe w tygodniu będzie taka sama. W tej sytuacji jest możliwy  godzinny trening na masę.  

Przy większej częstotliwości ćwiczeń w tygodniu należy tak ułożyć plan treningowy, aby  poszczególne mięśnie miały odpowiedni czas na regenerację. 

przysiady sztanga

Ile powinien trwać trening w domu? 

Treningi w domu obowiązują te same zasady, co ćwiczenia na siłowni, tym bardziej, jeżeli  mamy profesjonalny sprzęt. Jeżeli jednak posiadamy ograniczone zasoby sprzętowe i bazujemy  głównie na akcesoriach treningowych (maty, gumy, piłki, lekkie hantle), to lepszym rozwiązaniem 

będą krótsze treningi – do 60 minut, a częstsze (4-5 razy w tygodniu). Taki schemat sprawdzi się w  treningu pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej, natomiast w przypadku treningu pod kątem  budowy masy mięśniowej sprzęt domowy może okazać się nie w pełni skutecznym narzędziem. 

Ile powinien trwać trening, żeby schudnąć? 

Dużo osób zadaje sobie pytanie: ile powinien trwać trening na rzeźbę? W zasadzie trening  na rzeźbę nie różni się zbytnio od treningu na masę, zwłaszcza w przypadku osób początkujących.  Powinno się trenować na wolnych ciężarach, wykonywać ćwiczenia złożone, zwiększać obciążenia  treningowe. Jedyną różnicą jest dieta oraz dodanie do treningu siłowego również treningu cardio.  

W przypadku treningu ukierunkowanym na redukcję są dwa rozwiązania. Pierwsze polega  na treningu siłowym, trwającym 45 – 75 minut oraz od razu po nim wykonanym treningu cardio (20 – 40 minut). Drugie rozwiązanie to treningi siłowe i cardio w osobne dni. Wtedy można pozwolić  sobie na dłuższe ćwiczenia siłowe i bieżnię, rowerek lub orbitrek – kolejno 75 – 90 minut oraz 40 –  60 minut.

Czytaj też: Trening personalny – czym jest i dlaczego warto ?

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).