Loading...

Blog

Ile kosztuje trener personalny? Od czego zależy cena i koszty miesięczne treningów?

Obecnie treningi z trenerem personalnym stały się bardzo popularne i coraz więcej osób korzysta z usług trenerów i samych trenerów osobistych jest z każdym rokiem więcej na rynku – otwierają się nowe siłownie, studia treningowe. Jeszcze przed pandemią polski rynek fitness był najszybciej rozwijającym się tego typy rynkiem w Europie. Widać to było po ilości otwieranych siłowni, których przybywało coraz więcej, już nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miasteczkach. 

Praktycznie na każdej siłowni można spotkać trenera personalnego, który pracuje jako pracownik klubu lub jest tzw. „wolnym strzelcem”, czyli współpracownikiem, prowadzącym na siłowni tylko treningi, rozliczając się na ustalonych zasadach. Coraz większa liczba osób w czasach pracy siedzącej, ale również pracy zdalnej w czasach pandemicznych postanawia się wybrać na siłownię, by poprawić swoje zaniedbane zdrowie, kondycję i sylwetkę. 

Po ponad 2-letnim zamknięciu siłowni, w czasach inflacji i kryzysu oraz większego zainteresowania usługami treningu personalnego ceny karnetu na siłowni i treningu z trenerem osobistym mocno się zmieniły, co niektórych może zaskoczyć, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie korzystali z takiej usługi. Ten artykuł ma wyjaśnić, jaki jest koszt godziny treningu personalnego z trenerem i na jaki wydatek należy się wcześniej przygotować. 

Ile kosztuje godzina treningu personalnego ? 

Zdecydowana większość trenerów oferuje treningi indywidualne, które trwają 60 minut. Niektórzy mają w swojej ofercie również dłuższe treningi – po 1,5 godziny oraz treningi dla 2 osób (wtedy cena za trening na osobę zmniejsza się, niekiedy nawet 50%). Rzadziej można spotkać trenerów, którzy oferują krótsze treningi – np. po 45 – 55 minut, ale również można się natknąć na takie oferty. Często może to świadczyć o dużym doświadczeniu i prestiżu trenera, który ma pewność co do swojej wiedzy oraz osiągnięć i nie boi się wyróżnić z tłumu, idąc swoją ścieżką.

wiosłowanie

Ile kosztuje trener personalny na miesiąc w większych miastach (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice), a ile w małych miasteczkach? 

Trenerzy mają różne pakiety, także nie zawsze jest dokładne wyliczenie, ile miesięcznie kosztuje trener osobisty. Natomiast cena pojedynczej godziny treningu z trenerem waha się między 100 a nawet 200 zł. W większych miastach, jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice ta cena będzie bliższa tej wyższej wartości, a może ją nawet przekraczać (można się natknąć nawet na stawki po 250zł/h). Im mniejsza miejscowość, tym cena przeważnie spada, czasem jeszcze spotyka się trenerów, który za pojedynczy trening biorą 70-80zł, ale jest już to rzadkość.  

Czytaj też:   Ćwiczenia na brzuch dla każdego. Jak wzmocnić mięśnie brzucha niezależnie od poziomu sprawności?

Podane powyżej ceny dotyczą pojedynczego treningu, natomiast zdecydowana większość trenerów oferuje swoim klientom pakiety. Zasada jest prosta – im większy pakiet, tym cena za jedną jednostkę treningową jest niższa. Oczywiście, wtedy trzeba zapłacić za całość z góry, czasem może się zdarzyć, że trener rozbije Ci pakiet na raty, więc warto o to spytać, czy dopuszcza taką możliwość. 

Jakie pakiety oferują trenerzy ? Duża część trenerów sprzedaje pakiety w zależności od ilości treningów w tygodniu umówionych z klientem i często są to właśnie pakiety miesięczne, czyli jeśli ktoś chce ćwiczyć tylko 1 raz w tygodniu, wtedy przysługuje mu pakiet 4 treningów, jeśli 2 razy to pakiet 8, a jeśli 3 to pakiet 12. Zasada jest tak, że cena za pojedynczy trening w pakiecie zmniejsza się o 10 zł z każdym kolejnym, większym pakietem. 

Przykład: 

  • 1 trening – 150 zł 
  • 4 treningi – 560zł (po 140zł) 
  • 8 treningów – 1040zł (po 130 zł)
  • 12 treningów – 1440 zł (po 120 zł) 

Niektórzy trenerzy oferują jeszcze dłuższe pakiety, np. po 24, 36, a nawet 48 treningów. Było i jest to często praktykowane w siłowniach sieciowych. Inni trenerzy, idą nieco inną drogą i sprzedają pakiety po 5 i 10 treningów, niezależnie od ilości zamówionych treningów w tygodniu z klientem.  

Cenę za trening można sobie obniżyć, poprzez trenowanie we dwójkę, wtedy często wystarczy dopłacić 30-40 zł za pojedynczy trening lub max 50%, a cena za cały pakiet dzieli się na dwa, więc na jedną osobę wychodzi taniej, niż w treningach indywidualnych.

Przykład: 

  • 1 trening – 200 zł (100 zł na osobę) 
  • 4 treningi – 760 zł (380 zł na osobę) 
  • 8 treningów – 1440 zł (720 zł na osobę). 

trener personalny katowice - jakub sikora

Cennik trenera personalnego – od czego zależy ? 

Cennik trenera personalnego zależy od wielu czynników. Na pewno najważniejsze z nich to: rozpoznawalność trenera na rynku, wiedza, wykształcenie wyższe kierunkowe, doświadczenie, wiek, osiągnięcia w pracy z klientami, miejsce pracy (siłownia, czy studio treningowe) oraz miejscowość, w której pracuje. 

Czytaj też:   Jak poprawić kondycję ? 

Trenerzy już będący minimum 5 lat na rynku, mający większe doświadczenie w pracy z ludźmi, na pewno będę się bardziej cenić od trenerów, którzy pracują w zawodzie dopiero rok. Jeszcze bardziej droższe usługi będę oferować trenerzy osobiści, którzy ukończyli wychowanie fizyczne, czy fizjoterapię. Oczywiście, obecnie jest coraz bardziej popularny tzw. trening personalny medyczny, ale skończenie weekendowego kursu trenera medycznego, który trwa nawet kilka miesięcy, to nie to samo, co 5-letnie studia z fizjoterapii z zajęciami praktycznymi i praktykami zawodowymi. Jest to tym bardziej ważny czynnik w wyborze trenera, ze względu na to, że coraz więcej osób ma problemy zdrowotne, przewlekłe dolegliwości bólowe i potrzebuje trenera, który nie tylko pomoże takiej osobie ukształtować sylwetkę, ale również nie zaszkodzi i wyleczy z problemów zdrowotnych za pomocą ćwiczeń. 

Ważnym czynnikiem jest również miejsce, w którym trener pracuje. Czy jest to duża siłownia, pełna ludzi, czy kameralne studio 1 na 1, gdzie nikt na Ciebie nie patrzy, możesz czuć się zupełnie anonimowo i swobodnie i nie musisz dzielić z nikim salki treningowej i szatni. Zazwyczaj ceny treningów personalnych w studiach treningowych są wyższe, niż te na siłowniach, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że na siłowni trzeba zapłacić jeszcze karnet na siłownię, natomiast w studio płaci się tylko za treningi. W czasach COVID-19 studia stały się tym bardziej popularne, ponieważ duża część osób woli się izolować od innych lub zdecydowanie bardziej preferuje takie miejsce na trening od ogólnodostępnych siłowni. O zaletach treningu w studio treningowym napiszę w osobnym artykule. 

To czy trener pracuje na siłowni, czy nie jest również istotne z tego punktu widzenia, że niekiedy siłownia sama z góry narzuca cennik treningów, a trener otrzymuje tylko prowizję za wykonane treningi. Na przykład 10 treningów z trenerem kosztuje 1200 zł, płaci się za nie w recepcji, a trener otrzymuje z tego połowę, a druga połowa idzie na konto siłowni. Niektórzy trenerzy nie są zatrudnieni przez siłownię, tylko prowadząc własną działalność mają własny cennik, ale rozliczają się z siłownią za możliwość prowadzenia treningów na siłowni, najczęściej w formie ryczałtu, który średnio wynosi 1000-1500 zł miesięcznie. Takie są prawa rynku w Polsce. 

Czytaj też:   PAMIĘĆ MIĘŚNIOWA – CZYM JEST I JAK JĄ ĆWICZYĆ ?

Koszt treningu personalnego – co się na niego składa ? 

Na koniec warto dodać, że trenerzy to osoby często prowadzące działalność jednoosobową, czy normalni przedsiębiorcy, a z prowadzenia treningów utrzymują siebie i swoje rodziny. Płacąc za trening, płacisz również za ZUS, księgową trenera, niekiedy również prowizję, którą oddaje siłowni lub właścicielowi studia (też zdarzają się takie przypadki). Duża część trenerów układa diety dla swoich podopiecznych, a programy do tworzenia jadłospisów są płatne na zasadach subskrypcji. Trener posiadający swoją stronę www, też musi opłacić jej utrzymanie. Niektórzy trenerzy prowadzą treningi na kilku siłowniach przemieszczając się z jednej do drugiej, nawet kilka razy dziennie – paliwo też kosztuje. 

trening personalny - wykroki z hantlami

Podsumowanie, czyli ile naprawdę kosztuje współpraca z trenerem personalnym? 

Warto dodać na koniec, że trening z trenerem to swego rodzaju usługa premium. Wytłumaczę to na przykładzie dużej siłowni. Załóżmy, że przyjdziesz na siłownie o 17.00 w poniedziałek. Będzie tam 50 osób, które będą ćwiczyć same – jedne lepiej, drugie gorzej. Niektórzy z zadowalającymi efektami, inni nie. Każda z tych osób płaci 100 zł miesięcznie za karnet. Na sali fitness odbywać się będą zajęcia w grupie już tylko 10 osób pod opieką instruktora. Każda z tych osób opłaca karnet tylko na zajęcia fitness na zajęcia 2 razy w tygodniu już wyższy, bo 120 zł. A na siłowni będzie tylko 2,3, może 5 trenerów personalnych, którzy będą ćwiczyć ze swoimi klientami.  

Dlatego, trenując z wykwalifikowanym trenerem, jesteś w zdecydowanej mniejszości. Usługa nie jest tania, ale masz zagwarantowaną wiedzę, opiekę, motywację, nie musisz się o nic martwić, nie myśleć, co masz jakie masz wykonać następne ćwiczenie, nie wyszukiwać „diet cud” w internecie itp. Ważne, by wspomnieć również o tym, że praca 1 na 1 z osobą, niekiedy na głośnej siłowni, przy sztucznym świetle jest obciążająca dla trenera. Zdecydowana większość trenerów wykonuje średnio 20-30 treningów tygodniowo, ponieważ większa ilość treningów jest zbyt obciążająca dla organizmu. 

Podsumowując, decydując się na skorzystanie z usług trenera warto przygotować się na wyższy wydatek i nastawić się, że cena będzie zaczynała się od 100-120 zł w górę w największym pakiecie. Warto jednak przemyśleć decyzję i przypomnieć sobie wszystkie czynniki, które decydują o cenie usług oferowanych przez trenera. Wybierając trenera, nie patrzmy tylko na cenę, ale również inne kwestie, jak wiek, doświadczenie, wykształcenie, miejsce prowadzenia treningów. Cena to nie wszystko.

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).