Loading...

PO CO W OGÓLE TRENOWAĆ ? – 30 ZALET TRENINGU

PO CO W OGÓLE TRENOWAĆ ? – 30 ZALET TRENINGU

Trenuję codziennie – siłowo, sztuki walki, również się regularnie roluje i rozciągam, co również traktuję jako formę treningu. Niekiedy moje treningi na siłowni trwają ponad 2 godziny, treningi boksu ponad 1,5 godziny. Na przestrzeni tygodnia wychodzi czasem nawet 20 godzin różnych form aktywności.

Ktoś mógłby zadać pytanie – po co to wszystko ? Po prostu to jest część mojego życia, pasja, kocham to, a po drugie mam jasno określony cel, ale to zostawię już dla siebie.

Moi podopieczni, czy osoby postronne z siłowni pytając mnie, ile czasu poświęcam na treningi łapią się za głowę. Po co to wszystko ? Nie musisz trenować tyle, co ja, w ogóle nie ma takiej potrzeby, ale ćwiczyć trzeba. Zwłaszcza siłowo. Dlaczego ? Oto powody :

 

1. NAJWAŻNIEJSZY – „RUCH TO ZDROWIE”

Psychologiczne, społeczne:

 1. Trening to proces i wymaga cierpliwości, konsekwencji, samozaparcia – jeśli tego nie masz, to posiądziesz te cechy, nauczysz się tego.
 2. Być może odnajdziesz swoją nową pasję, sposób spędzania wolnego czasu.
 3. Poznasz nowych ludzi (jeśli pójdziesz na siłownię, klubu sportowego) – nowe znajomości = nowe możliwości.
 4. Podczas treningu wyzwalają się endorfiny – hormony szczęścia, u mężczyzn przede wszystkim testosteron – hormon męskości, wpływający m.in. na pewność siebie. Wyrzut hormonów odczuwamy najbardziej po treningu (zwłaszcza udanym), kiedy czujemy się szczęśliwi, uśmiechnięci i pełni energii (zmęczenie fizyczne dopada nas nieco później, jeśli trening był dosyć ciężki).
 5. Dzięki regularnemu treningowi zyskujemy więcej energii, częściej się uśmiechamy, jesteśmy bardziej pozytywnie nastawieni do życia również w okresie pozatreningowym.
 6. Pomaga w walce z problemami psychicznymi, stanami depresyjnymi. Dla osób zmagających się z depresją, wbrew pozorom, zalecane są zajęcia grupowe.
 7. Trening powoduje lepsze dokrwienie mózgu i tym samym lepszą regenerację tego narządu – przez to poprawia się koncentracja, pamięć, bystrość umysłu. Opóźnia również występowanie demencji i innych zaburzeń poznawczych w podeszłym wieku.
 8. Poprawisz swoją sylwetkę – będziesz czuć się lepiej sam/-a ze sobą, będziesz się sobie bardziej podobać, będziesz pewniejszy/-a siebie.

Układ narządu ruchu:

 1. Trening, przede wszystkim siłowy, wzmacnia mięśnie, które z wiekiem zaczną słabnąć i będzie to przyczyną chronicznych dolegliwości bólowych, urazów; poprawia się tzw. tonus mięśniowy (napięcie mięśni w spoczynku), wzmocnisz kości i ich gęstość – badania wykazują, że z wiekiem gęstość kości zmniejsza się, niekiedy prowadząc do osteopenii lub osteoporozy. Ćwicząc, uchronisz się przed tym procesem.
 2. Mądrze przeprowadzony trening siłowy, zwłaszcza pod okiem trenera-fizjoterapeuty – wyleczy się z przewlekłych bólów pleców, kolan, barków, niezależnie czy cierpisz na rwę kulszową, dyskopatię, chondromalację rzepki, złamanie typy SLAP, miałeś/-aś uraz – trening na siłowni Ci pomoże i wyleczy – nie wierzysz – przyjdź do mnie na trening i przekonaj się – ja to robię od lat i pomogłem już wielu osobom.
 3. Schudniesz lub zbudujesz masę mięśniową, wyrzeźbisz swoje ciało – poprawisz swoją sylwetkę.
 4. Poprawisz swoją sprawność – trening ma przełożenie nie tylko na siłę, ale wytrzymałość, kondycję, ruchomość stawów – wchodzenie na trzecie piętro nie będzie sprawiało Ci już problemów po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń.

Układ sercowo-naczyniowy:

 1. Regularny trening rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa wydajność komórek; przez to poprawia się wydolność serca i zwiększa pojemność płuc, reguluje ciśnienie krwi, dlatego trening (zwłaszcza aerobowy) jest zalecany osobom z problemami układu sercowo-naczyniowego, tj. nadciśnieniem tętniczym, arytmią serca.
 2. Dzięki aktywności fizycznej spada ryzyko chorób krążenia, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2. Wystarczy robić 3500 kroków dziennie, by obniżyć ryzyko zachorowania.
 3. Regularne uprawianie sportu powoduje zwiększenie ilości limfocytów odpowiedzialnych między innymi za dobrą odporność.
 4. Trening obniża i reguluje poziom cukru we krwi.
 5. Trening powoduje spadek złego cholesterolu.

Pozostałe:

 1. Poprawia się stan naszej skóry.
 2. Regularny trening usuwa toksyny z naszego organizmu, dzięki czemu lepiej funkcjonują nasze narządy wewnętrzne.
 3. Wolniej się starzejemy. Ćwiczenia powodują wytwarzanie przeciwciał zdolnych do walki z wolnymi rodnikami, powodujących starzenie się organizmu. Wykazano, że nawet 15 minut treningu może wydłużyć Twoje życie o nawet 3 lata !
 4. Usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, perystaltyki jelit – zapobiega zaparciom i problemom z jelitami.
 5. Poprawia się wytrzymałość organizmu i wydolność fizyczna.
 6. Podwyższa się przemiana materii, co zapobiega i pomaga w leczeniu otyłości.
 7. Reguluje poziom hormonu stresu – kortyzolu.
 8. Trening powoduje wytwarzanie przeciwciał walczących z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie sie organizmu, przez co, ćwicząc systematycznie, wolniej się starzejemy.
 9. Osoby regularnie ćwiczące lepiej śpią. National Sleep Foundation w swoich badaniach wykazała, że spośród 17% osób, które mają problem ze snem, aż 50% to osoby w ogóle nie ćwiczące.
 10. Systematyczne ćwiczenia zwiększają naszą produktywność, jeśli chodzi o obowiązki zawodowe.
 11. Regularny trening przyczynia się do lepszego seksu. Osoby ćwiczące systematycznie wykazują mniejsze problemy z zaburzeniami funkcji seksualnych.
 12. Aktywność fizyczna poprawia kondycję naszych oczu. To doskonała odskocznia dla osób pracujących dużo przed komputerem, np. programistów, audytorów. Ćwiczenia obniżają ryzyko zachorowania na jaskrę, zmniejszają ciśnienie w gałkach ocznych.

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).