Loading...

Blog

Fizjoterapeuta w Katowicach – jak wybrać tego właściwego?

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń ruchowych i funkcjonalnych organizmu. Pracując z pacjentami w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze, fizjoterapeuta stosuje różnorodne techniki, takie jak terapia manualna, ćwiczenia lecznicze oraz elektroterapia.

Jego celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez redukcję bólu, przywracanie sprawności ruchowej oraz zapobieganie nawrotom dolegliwości. Fizjoterapeuci odgrywają kluczową rolę w procesie rehabilitacji po urazach, operacjach oraz w leczeniu przewlekłych schorzeń.

Na czym polega praca fizjoterapeuty?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się przywracaniem i utrzymywaniem prawidłowej funkcji ruchowej organizmu. Fizjoterapeuci, korzystając z wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki i fizjologii, opracowują indywidualne plany terapeutyczne dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.

Rehabilitacja, będąca integralną częścią fizjoterapii, ma na celu nie tylko fizyczne, ale także psychiczne wsparcie pacjentów w ich powrocie do zdrowia. Dzięki systematycznym i dobrze dobranym zabiegom, fizjoterapia pomaga w odzyskaniu pełnej sprawności oraz poprawie ogólnej kondycji zdrowotnej.

Z jakimi problemami można iść do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta jest specjalistą, do którego warto się udać w przypadku różnych problemów zdrowotnych związanych z układem ruchu. Do najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się na fizjoterapię, należą:

 • bóle kręgosłupa, stawów, mięśni oraz urazy sportowe
 • stany pooperacyjne, m.in.: endoprotezoplastyka stawu biodrowego czy kolanowego, rekonstrukcja ACL, złamanie typu SLAP, operacje kardiologiczne itp.
 • wady postawy, m.in.: skolioza, hiperkifoza, hiperlordoza, koślawość i szpotawość kolan, płaskostopie
 • przewlekłe choroby, m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, mózgowe porażenie dziecięce
 • stany pozawałowe, po udarze
 • okres ciąży i po ciąży (tzw. fizjoterapia uroginekologiczna)
 • problemy z integracją sensomotoryczną (IS) u dzieci
Czytaj też:   Trening barków. Jakie ćwiczenia na barki polecam?

Jaka jest różnica między fizjoterapeutą a rehabilitantem?

Różnica między fizjoterapeutą a rehabilitantem często budzi wątpliwości, jednak obie te role mają swoje specyficzne zadania i kompetencje. Fizjoterapeuta to wykwalifikowany specjalista medyczny, który ukończył studia na kierunku fizjoterapii i posiada Prawo do Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZF). Rehabilitant, z kolei, jest terminem szerzej stosowanym i może odnosić się do różnych specjalistów zajmujących się rehabilitacją, w tym także do fizjoterapeutów.

Rehabilitacja to kompleksowy proces mający na celu przywrócenie pacjentowi maksymalnej możliwej sprawności fizycznej, psychicznej oraz społecznej po przebytych chorobach, urazach czy operacjach. Obejmuje ona nie tylko fizjoterapię, ale także działania z zakresu terapii zajęciowej, logopedii, psychologii czy opieki społecznej. Można więc powiedzieć, że fizjoterapia może być (lecz nie musi) częścią rehabilitacji.

Z drugiej strony jest to dawniej stosowana nazwa fizjoterapeuty, a rehabilitacja to dawne określenie na fizjoterapię. Kiedyś nie było takiego kierunku studiów jak fizjoterapia, tylko właśnie rehabilitacja lub rehabilitacja ruchowa. Wraz z rozwojem nauki i samej dziedziny wprowadzono nazwę fizjoterapia, a w 2016 roku uchwalono ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, jako zawodzie medycznym.

Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty w Katowicach i okolicach?

Koszt wizyty u fizjoterapeuty w Katowicach i okolicach może się różnić w zależności od rodzaju i długości terapii oraz od renomy gabinetu. Średnia cena za pojedynczą sesję fizjoterapii waha się od 100 do 150 złotych.

W przypadku specjalistycznych zabiegów, takich jak terapia manualna, terapia powięziowa, osteopatia, masaż leczniczy czy rehabilitacja po urazach, koszty mogą być wyższe, osiągając nawet 200 – 250 złotych za wizytę.

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę w Katowicach i na Śląsku?

Wybór dobrego fizjoterapeuty w Katowicach i na Śląsku to kluczowy krok w procesie skutecznej rehabilitacji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na :

 • kwalifikacje i doświadczenie specjalisty (dyplom ukończenia studiów, Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty, certyfikaty potwierdzające ukończone kursy i szkolenia)
 • rekomendacje od znajomych, rodziny oraz opinie pacjentów dostępne online
 • zakres oferowanych usług
 • lokalizacja gabinetu (kwestia dojazdu)
 • dostępność terminów wizyt (kwestia elastycznego harmonogramu, aby regularne sesje mogły przebiegać bez zbędnych utrudnień)
Czytaj też:   Ćwiczenia na kręgosłup od fizjoterapeuty. Jak prawidłowo ćwiczyć swoje plecy?

Fizjoterapia z treningiem personalnym – dlaczego warto?

Fizjoterapia połączona z treningiem personalnym to innowacyjne podejście, które zyskuje na popularności dzięki swojej skuteczności. Fizjoterapeuta, pracując indywidualnie z pacjentem, dostosowuje program ćwiczeń do jego specyficznych potrzeb i możliwości, co przyspiesza proces rehabilitacji oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Dzięki indywidualnemu treningowi można osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie, poprawiając nie tylko sprawność fizyczną, ale także ogólną kondycję zdrowotną.

Korzyści z połączenia fizjoterapii i treningu personalnego są wielorakie. Fizjoterapeuta, który również jest certyfikowanym trenerem, monitorując postępy pacjenta, może na bieżąco modyfikować plan treningowy, dostosowując go do zmieniającego się stanu zdrowia i celów terapeutycznych. Tego rodzaju podejście jest szczególnie korzystne dla osób powracających do aktywności fizycznej po urazach czy operacjach, gdyż zapewnia kompleksową rehabilitację z jednoczesnym wzmocnieniem mięśni i poprawą wydolności. Regularne sesje treningowe pod okiem specjalisty gwarantują bezpieczeństwo i efektywność ćwiczeń, co przekłada się na długotrwałe i stabilne rezultaty.

Author: Jakub Sikora

Jakub Sikora, trener personalny, fizjoterapeuta i dietetyk. Ukończył studia magisterskie na kierunku fizjoterapii oraz studia podyplomowe z Żywienia i Suplementacji Osób Aktywnych Fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowanym trenerem personalnym jest od ponad 4 lat. W przeszłości trenował piłkę nożną, obecnie uprawia sporty siłowe (trójbój siłowy i wyciskanie leżąc) z kilkoma ogólnopolskimi sukcesami na koncie (m.in. III miejsce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów). Od jakiegoś czasu odnajduje się w nowej pasji – Muay Thai (tajski boks).